• Z Alicją w krainie czytania
          • Z Alicją w krainie czytania

          • W szkole dzieci mierzą się z wieloma wyzwaniami. Uczą się pisać, czytać, na każdym poziomie edukacji przyswajają coraz więcej wiedzy. Ale jak zachęcić dzieci do samodzielnego zdobywania potrzebnych informacji, do czerpania przyjemności z poznawania świata i siebie samego? Dla mnie to proste - zachęcić je do czytania. Pokazać, że czytanie to wielka przyjemność oraz możliwość odkrywania i eksplorowania tego, co nas otacza i tego, czego nie możemy objąć zmysłami. Dlatego uczniów klas pierwszych zaprosiliśmy do świata, w którym dzieje się magia - do biblioteki szkolnej. Podczas pasowania na czytelnika pierwszoklasiści przenieśli się do krainy czytania, przechodząc na drugą stronę lustra.

            Przewodnikami po tej krainie były dzieci ze szkolnego Dyskusyjnego Klubu Książki, które wcieliły się w bajkowe postacie. Razem z Alicją i szalonym Kapelusznikiem uczniowie "zdawali" bajeczny egzamin. W swoich najlepszych strojach zaprezentowali się: Pipi Langstrumpf, Czerwony Kapturek, Bambi, Piratka, Wilk i Kopciuszek. Dwie wróżki-czytuszki łagodnie prowadziły nowych czytelników na kolejny poziom czytelniczego wtajemniczenia. Śpiew i zabawa wypełniły naszą bibliotekę, jednocześnie pokazując, że z książką nie można się nudzić. Na zakończenie każdy nowy czytelnik otrzymał w prezencie książkę "Pierwsze Abecadło", podarowaną przez Instytut Książki w ramach akcji czytelniczej "Mała książka - wielki człowiek".

            Małgorzata Dziedziuch

        • Kangur Matematyczny
          • Kangur Matematyczny

          • 16 marca br. w naszej szkole został przeprowadzony ogólnopolski konkurs "Kangur Matematyczny". Do zmagań z królową nauk przystąpili uczniowie z klas od 3 do 7. Za wszystkich trzymamy kciuki! Wyniki konkursu zostaną udostępnione na przełomie maja i czerwca.

            Karolina Suberlak-Dworczyk

          • Żołnierze Wyklęci

          • Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" to polskie święto państwowe. Inicjatorem jego ustanowienia był śp. Prezydent RP Lech Kaczyński, który stosowny projekt złożył w Sejmie w lutym 2010 roku. Proponował zarazem, by jego obchody wyznaczyć na 1 marca, na pamiątkę dnia w 1951 r., kiedy to w piwnicy więzienia mokotowskiego stracono wybitnych oficerów, członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia WiN, ostatniej ogólnopolskiej struktury niepodległościowej, wywodzącej się bezpośrednio z Polskiego Państwa Podziemnego, z Armii Krajowej.

            3 lutego 2011 r. Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Jak napisano w tekście ustawy, poświęcony jest on "bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu". Obchody święta wyznaczono na 1 marca.

            O tym ważnym w dziejach Polski wydarzeniu pamiętano także w naszym mieście. 1 marca br. przy Pomniku Orła Białego na Placu Konstytucji 3 Maja zgromadzili się przedstawiciele lokalnej społeczności. W dowód pamięci i szacunku dla żołnierzy walczących o pełną suwerenność Polski w latach powojennych, na stopniach pomnika złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

            W uroczystości wzięli też udział uczniowie naszej szkoły pod opieką pana Adama Kaczmarczyka. Poczet sztandarowy SP1 tworzyli: Norbert Kłosowski, Antonina Koszałka i Milena Olechnowicz, natomiast poczet złożony z Nikodema Całko, Hanny Gąsiorowskiej i Mai Grądziel prezentował sztandar Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

            Adam Kaczmarczyk

          • Sybiracka rocznica

          • Zarząd Koła Związku Sybiraków w Dębnie zorganizował uroczyste obchody 83. rocznicy pierwszej masowej deportacji Polaków w głąb dawnego Związku Sowieckiego. W ten sposób upamiętniono tragiczne w dziejach naszego narodu wydarzenie, które swój pierwszy etap miało w dniu 10 lutego 1940 roku. Zesłano wówczas ponad 140 tysięcy obywateli polskich.

            W piątek, 10 lutego br., w Kościele pw. Św. Antoniego w Dębnie została odprawiona msza święta. Po wprowadzeniu pocztów sztandarowych zgromadzeni w świątyni wysłuchali pieśni "Marsz Sybiraków", będącej hymnem Związku Sybiraków. Wzruszającą homilię wygłosił celebrans, który nawiązał w niej do tragicznych losów Polaków, którzy doznali ogromu krzywd ze strony władz sowieckich. Zmuszeni siłą do pozostawienia swoich rodzinnych domów, wywiezieni w bezmiar tajgi syberyjskiej czy kazachstańskich stepów, musieli przez ponad pięć długich lat zmagać się z nową dla nich rzeczywistością: ciężką, wyniszczającą ludzkie siły, pracą, ciągłym głodem, chorobami i tęsknotą za ojczystą ziemią.

            Dalsza część uroczystości odbyła się przy Pomniku Sybiraków na Cmentarzu Komunalnym przy ulicy Włościańskiej. Zgromadzeni odmówili modlitwę za zmarłych Sybiraków oraz w dowód swej pamięci złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem.

            W uroczystości uczestniczyli także przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 1. Sztandar szkoły prezentował poczet w składzie: Norbert Kłosowski, Antonina Koszałka i Milena Olechnowicz. Z inicjatywy nauczyciela historii pana Adama Kaczmarczyka uczniowie naszej szkoły: Nikodem Całko, Hanna Gąsiorowska i Pola Gil tworzyli poczet sztandarowy Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Dębnie.

            Adam Kaczmarczyk

          • Pracowita zima

          • Pobudzenie i rozwój inwencji twórczej uczniów, inspirowanie do twórczych poszukiwań w dziedzinie poezji i plastyki, popularyzacja działań plastycznych i poszerzanie wiedzy z zakresu różnych technik plastycznych oraz rozbudzanie wrażliwości poprzez poezję to główne cele, które przyświecały nam przy organizacji konkursu na plastyczną interpretację wiersza Krystyny Datkun-Czerniak pt. "Pracowita zima". Konkurs przeznaczony był dla klas 1-4.

            Pierwsze miejsce zajęła Patrycja Wojciechowska z klasy 4b, drugie miejsce przypadło Wiktorii Ustjaniuk z klasy 4a, trzecie miejsce na podium zajęła Oktawia Tokarzewska z klasy 1c. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe. W holu szkoły stanęła mała wystawa prac konkursowych.

            Gratulujemy nagrodzonym! Zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnych konkursach.

            Małgorzata Dziedziuch
            Małgorzata Kmieć

        • Nasi najlepsi!
          • Nasi najlepsi!

          • Dnia 09.02.2023r. odbyło się uroczyste wręczenie uczniom naszej szkoły listów gratulacyjnych, stypendiów naukowych, stypendiów sportowych oraz nagród za 100% frekwencję.

            Rodzice dumnie uczestniczyli wraz z nauczycielami i zaproszonymi gośćmi w zorganizowanym apelu. Uśmiechy na twarzach i łzy w oczach towarzyszyły nam wszystkim. Apel uświetniły dwa występy uczniów z klas czwartych, którzy piękne recytowali wiersz oraz uczennica, która zatańczyła swój popisowy układ taneczny. Możemy być dumni z naszych 125 nagrodzonych, z ich rodziców oraz nauczycieli, dla których to również ogromny sukces.

            Serdecznie dziękujemy za tak liczne przybycie i życzymy kolejnych sukcesów w dalszej nauce.

            Karolina Potaniec
            Andrzej Pawlisiak
            Marcin Domagała

          • Okulary VR na lekcjach fizyki

          • Podczas piątkowych (10.02.2023r.) lekcji fizyki uczniowie korzystali z okularów VR zakupionych w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

            Uczniowie klasy 7a i 7b nurkowali w oceanie, spacerowali po plaży i podziwiali alpejski krajobraz. Miejsca te pomogły im lepiej zrozumieć, co wpływa na wartość ciśnienia hydrostatycznego i ciśnienia atmosferycznego. Natomiast klasa 8a skorzystała z zasobów eduverse room. Zasoby te pozwalają uczniom, przy użyciu kontrolerów, przemieszczać się po udostępnionej przez nauczyciela wirtualnej scenie. Uczniowie zobaczyli między innymi wnętrze silnika elektrycznego, a także obejrzeli wizualizację pola elektrycznego wokół i wewnątrz zwojnicy.

            Karolina Suberlak-Dworczyk

        • Zakochaj się... w czytaniu ❤️
          • Zakochaj się... w czytaniu ❤️

          • Miłość ma różne oblicza. Kochamy zwierzęta, przyrodę, rodziców, rodzeństwo, ale możemy też kochać książki. Są one bowiem przyjaciółmi, którzy nigdy nie zawiodą, pomagają zrozumieć świat, zabierają w magiczne i niesamowite krainy.​​​​​​

            Biblioteka szkolna propaguje miłość do książek, dlatego ogłasza LUTY - ROMANTYCZNYM MIESIĄCEM.

            W minionym tygodniu dzieci z klubu DKK czytały wiersze o miłości, wyszukiwały cytaty, które zapisywały na specjalnych serduszkowych ramkach.

            Uczniowie odwiedzający bibliotekę mogli zaś przeżyć "Randkę w ciemno"… z książką. Na czytelników czekały pięknie opakowane książki, których tytuły były tajemnicą. Dzieci otrzymały również "niezbędnik czytelnika", który jest elementem akcji czytelniczej "CZYTAJ Z MIŁOŚCIĄ", mającej na celu wyłonienie "czytelnika najbardziej zakochanego w czytaniu". Akcja trwa do 10 czerwca 2023r. Rozstrzygnięcie i wręczenie nagród odbędzie się podczas apelu z okazji zakończenia roku szkolnego.

            ZAPRASZAMY DO BIBLIOTEKI, MOŻE I TY ZAKOCHASZ SIĘ W KSIĄŻKACH…

            Bibliotekarze

        • Lekcja muzyki w klasie 3a
          • Lekcja muzyki w klasie 3a

          • Muzyka jest nieodłącznym elementem naszego życia, relaksuje, bawi, wzrusza. Słuchanie muzyki uwrażliwia nas, pobudza naszą wyobraźnię, pozwala przenieść się w inny wymiar.

            Nie każdy ma talent i potrafi grać na instrumentach, ale od najmłodszych lat w szkole uczymy się tego. Aby nauka była efektywna, najlepiej robić to pod okiem fachowców, dlatego uczniowie klasy 3a zaprosili na lekcję gry na flecie panią Agnieszkę Piwowar-Zgrzywę, nauczyciela muzyki w naszej szkole. Pani Agnieszka pokazała dzieciom podstawowe chwyty fletowe oraz nauczyła ich pierwszej melodii. Uczniowie byli bardzo zaangażowani i szczęśliwi z efektów swojej pracy. Kto wie, może odkryją w sobie nowy talent, a muzyka stanie się ich pasją.

            Dziękujemy pani Agnieszce!!!

            Wychowawca 3a z uczniami

        • Integracyjna dyskoteka
          • Integracyjna dyskoteka

          • Trzeciego lutego br. odbyła się dyskoteka integrująca uczniów klas siódmych i ósmych naszej szkoły.

            Ulubiona muzyka, wspólne rozmowy i czas spędzony z rówieśnikami pomógł w złapaniu wspólnego języka i kontaktu między uczniami. Zabawa i tańce na parkiecie pozwoliły na odprężenie i odsapnięcie po całym tygodniu ciężkiej pracy i nauki. Uczniowie tak miłym akcentem zakończyli piątkowy wieczór.

            Karolina Potaniec
            Mirosław Handke

          • Pożeracze książek do czytelni!!!

          • "Biblioteka ma w sobie coś magicznego.
            Jest niczym portal do wielu różnych światów."

            (Amo Jones, Srebrny łabędź)

            Dzięki Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025 otworzyliśmy drzwi do świata czytelniczych inspiracji.

            Czytelnia "Pożeraczy książek" została oficjalnie otwarta. Goście wysłuchali krótkiej inscenizacji w wykonaniu uczniów należących do Dyskusyjnego Klubu Książki.

            Pozostaje nam już tylko pożerać książki, czerpiąc z nich pełnymi garściami!

            Małgorzata Dziedziuch
            Beata Grądziel
            Monika Jelińska

          • Przedferyjna wycieczka

          • 27 stycznia br. uczniowie klas 4a, 7b, 7c i 8a uczestniczyli w wycieczce do Gorzowa.

            W kinie 3D oglądaliśmy film AVATAR 2. Kolejno, dużo radości przyniosła uczniom jazda na łyżwach - niektórzy uczyli się tej niełatwej umiejętności, inni pokazali swoje świetne zdolności. Ostatnim punktem wyjazdu był posiłek w ulubionej restauracji uczniów.

            Z uśmiechami na twarzach, cali i zdrowi wróciliśmy do Dębna.

            Małgorzata Kołoszyc
            Monika Stąsiek

          • Wycieczka młodszych uczniów

          • We wtorkowy poranek (10.01.2023 r.) uczniowie klas 1b i 2b wybrali się na wycieczkę szkolną do Gorzowa Wlkp. Pierwszym punktem programu był Klub Młodego Wynalazcy, gdzie uczniowie mogli przeprowadzić ciekawe eksperymenty.

            Po tych interesujących doświadczeniach dzieci mogły spożytkować swoją energię w Parku Trampolin oraz wykazać się sprytem podczas pokonywania laserowego labiryntu.

            Na zakończenie wycieczki wszyscy zjedli wybrany przez siebie posiłek w McDonalds. Zadowolenie dzieci i roześmiane buzie świadczyły o udanej wyprawie.

            Podczas wycieczki opiekę nad uczniami sprawowały: wych. kl. 1b pani Małgorzata Kmieć, wych. kl. 2b pani Małgorzata Borowska-Jadwiżak oraz pani Beata Grądziel.

            Małgorzata Borowska-Jadwiżak

        • Kubusiowy dzień
          • Kubusiowy dzień

          • Postać Kubusia Puchatka, misia o bardzo małym rozumku, wciąż trwa w pamięci i wyobraźni nie tylko dzieci. Opowieści ze Stumilowego Lasu zabierają nas w świat autora - A.A. Milne, w którym poznajemy Kubusia, Krzysia, Tygryska, Osiołka i Kłapouchego. Dlatego biblioteka szkolna z wielką przyjemnością włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Kubusia Puchatka.

            Na drzwiach biblioteki Puchatek zostawił list do czytelników, zapraszając do wspólnej zabawy oraz celebrowania urodzin jego "ojca". Miś zostawił swoje ślady, po których dzieci musiały dojść do słoików z miodem, będącymi jednocześnie Kubusiowymi zadaniami do wykonania. Dzieci śpiewały Kubusiową piosenkę, gimnastykowały się z Misiem i rozwiązywały zagadki związane z czytanymi wcześniej fragmentami książki. Miłym akcentem była możliwość zrobienia sobie zdjęcia z wizerunkami mieszkańców Stumilowego Lasu. Wszystko okraszone było małym  słodkim co nieco - wafelkami z miodkiem - za co serdecznie dziękujemy RADZIE RODZICÓW.

            Bibliotekarze

        • Kapeluszowy zawrót głowy
          • Kapeluszowy zawrót głowy

          • Kapelusz od zarania dziejów był oznaką zamożności, mądrości, dostojeństwa. Przechodził przez kolejne epoki zmieniając swój wygląd, dopasowując się do czasów i obyczajów oraz do potrzeb "kapeluszników".

            "Co to właściwie jest? Ozdoba, praktyczny element stroju, symbol społecznego statusu, podkreślenie wieku, stanu, zawodu? Mianem kapelusza zwykło określać się coś, co ma główkę i rondo. Wykonany z filcu, skóry, słomki, trzciny, najróżniejszych tkanin. Raczej sztywny, zawsze pełnił ważną rolę, dopełniał, a często formował modną w danej epoce sylwetkę. Raz wywyższał i wysmuklał, innym razem stanowił przeciwwagę dla talii jak u osy, to znów dodawał figurze dynamiki albo wymuszał elegancję ruchów. Był tworem rzeźbiarskim i wytworem obyczajowości."

            Ma on też swoje święto - 15 stycznia przypada Międzynarodowy Dzień Kapelusza. I jest to świetna okazja do poznania historii kapelusza, która jest związana również z naszym miastem, bowiem w dawnym Dębnie, czyli w Naudamm, istniała fabryka kapeluszy, która prężnie działała do 1950 roku.

            W holu szkoły stanęła wystawa pod tytułem "Kapeluszowy zawrót głowy", a towarzyszące jej zajęcia wprowadziły odświętny nastrój i rozbudziły kreatywność i wyobraźnię.

            Ogarnęło nas więc "kapeluszowe szaleństwo". Podczas parady kapeluszy, w tanecznym korowodzie prezentowaliśmy piękne okazy, które posłużyły także jako ciekawe rekwizyty przy wspólnej karnawałowej zabawie.

            Małgorzata Dziedziuch
            Ewa Wojciechowska

          • Inna lekcja

          • 11.01.2023 r. na lekcji języka polskiego odwiedziła nas Pani Karolina Suberlak-Dworczyk. Przyniosła ze sobą okulary VR, dzięki którym zajęcia polonistyczne zostały poprowadzone z użyciem najnowszej technologii.

            Celem zajęć było zachęcenie uczniów do czytania lektur. Mogliśmy zobaczyć lecący samolot, pustynię, fragment kosmosu i samolot w 3D. Domyśliliśmy się, że to, co widzieliśmy było związane z lekturą "Mały książę", którą niedługo będziemy omawiać.

            Uznaliśmy, że takie obrazy widziane dzięki okularom VR mogą zachęcić do czytania lektur. Z nauczycielką języka polskiego, panią Kasią Kwiatkowską, rozmawialiśmy o tym, dlaczego warto czytać i okazało się, że wielu z nas chętnie sięga po rozmaite książki. A Pani Karolina Suberlak-Dworczyk snuła przyszłościowe wizje z okularami VR w roli głównej i pytała nas, czy takie obrazy w okularach VR mogłyby być pomocne w doborze interesującej nas książki.

            Było naprawdę ciekawie!

            Sprzęt wykorzystany podczas zajęć został zakupiony w ramach Laboratoriów Przyszłości.

            Zosia Szar i Ola Balcerowicz z 6a

          • Lubimy takie zmiany

          • Nowy rok przyniósł zmiany! Bardzo dobre zmiany!

            Dzięki hojności Rady Rodziców w sali numer 16, która jest pracownią polonistyczną, pojawiły się nowe meble. Zdecydowanie poprawiły one wystrój sali. Pięknie się prezentują! Sprawiły one ogromną radość pracującym w tej sali nauczycielom.

            Z kolei nauczyciele mogą obserwować entuzjastyczne reakcje uczniów. Bardzo chętnie pomogli oni uprzątnąć pozostałości po starych meblach. Z wielkim zaangażowaniem krzątali się i wspierali nauczyciela w robieniu porządków podczas wymiany mebli. Klaso 6a - Dziękuję Wam! Ten czas był jak święto!

            Jesteśmy niezmiernie wdzięczne naszej Radzie Rodziców z Przewodniczącą, Panią Eweliną Czarnak na czele. To Państwo, Rodzice naszych uczniów, tworzycie tak zacną Radę Rodziców. Każda wpłata na konto Rady Rodziców, każda inicjatywa, która zasila finanse Rady jest cenna niczym złoto. Każde wejście do sali, w której wciąż pachnie nowymi meblami to nieopisana radość. Nasza wdzięczność nie ma granic!

            Dziękujemy za zrozumienie potrzeb szkoły, za wspieranie działań dzieci i nauczycieli! Chylimy czoła i wierzymy, że współpraca z najlepszą Radą Rodziców niezmiennie będzie wzorcowa!

            Wdzięczne polonistki